Annenizin kıskanacağı köfte…

Tomris Güzelyurt 11 Mayıs 2016

enkofte_kiymamiz_600x480Eti çiftlikten, ekmeği kendine özel hizmeti 1 Numara…. 

Hep arar olduk… Bir lokma tadında yiyeceği. Yiyecek, içecek konusunda öyle bir karmaşa var ki, akıllar duruyor. Turfandası bitmiş domatesin tadı hala yok. Android tarzı ürünler manavlarda, marketlerde. Öyle ki şekil renk iyi ama koku ve tat yok.

Öte yandan, pek çok restoranda da en büyük sorun hizmet kalitesi. Ya robotlaşmış garsonlar size hizmet ediyor . Ya da beceriksiz personel  yemeğinizin tadını kaçırıyor. Ha birde içeride ki müzik. O da başka bir dert ya alakasız bir single peş peşe bağlanmış halde çalıyor, ya da insanı agrese eden bir sanatçı mekanik sesiyle yeri göğü inletiyor.

Buraya kadar size çizdiğimiz kötü tablonun hemen her çizgisini alt etmiş, tamamen misafiri mutlu etme felsefesiyle hareket eden bir işletmeden size bahsetmek istiyorum.

enkofte_ozan_un_554x600Bu mekânı nerden mi bulduk tabi ki sosyal medya da sayfalarından ve tamamen tesadüf sonucu. Enköfte’nin Facebook sayfalarında gördüğümüz fotoğraflar ilginçti. Bir ahçı, bir restoran işletmecisinden çok uzak doğu sporcusu izlenimi ile karşımızda Ozan Tan vardı.

Ozan bey bir Mühendis… Hem de bütün mühendislik branşlarına yön veren Endüstri Mühendisliği okumuş. Çok bilinmeyenli bir soru da bu aslında. Mühendisler neden yiyecek, içecek restoran işine merak sarar.

Ozan bey Endüstri mühendisi olunca Enköfte’de mühendislik harikası oluyor tabi. Aslında bu harika teorem içinde köfte, “En iyi köfte” “En iyi fiyat” ve “En iyi hizmetle” karşımıza çıkıyor.

Yazının başında saydığımız tüm olumsuz faktörler ortadan kalkıyor.  Çünkü birçok En’i bir araya toplamak bu piyasa koşullarında çok zor.  Bunu cümleyi biraz açmak gerekirse mekan kiraları, yiyecek üretiminde kullanılan malzeme özellikle et temini, ve her şeyden önemlisi yetişmiş personel çalıştırmak çok zor.

enkofte_sucuk2_600x400En köfte yöneticileri bu konuda harikalar yaratmış dersek konuyu abartmamış oluruz. Enköfte’de öncelikle ürün kalibrasyonu sağlanmış. Balıkesir, Gönen tarafında bir çiftlikten et temini sağlanıyor. Böylece yerli kesim et kullanımı sağlanıyor. Öte yandan kullanılan diğer malzemelerin tamamı organik. Bu formül ile karşımıza ‘annemizin köftesi’ çıkıyor. İşte size Enköfte’nin kalite formülü. Ama köftenin içine konan baharat ve karışımlar hakkında bilgi sahibi olmak zor. Ozan Tan bu konuda ser verip sır vermiyor. Fakat altını çizerek söylediği şey şu “Her şey doğal, aynı sizi düşünen anneniz gibi hareket ediyoruz”

Balıkesir Gönen’de bir çiftlikten bahsettik ya, işte oradan gelen et uygun ortamlarda nakil ediliyor. Buda etin lezzet kaybetmemesini sağlıyor. Bu etten üretilen köfte ise dondurulmadan pişim için hazır tutuluyor.

IMG_20160428_174438_600x342Satırlarımıza biraz ara verip sözü Enköfte yöneticisi Ozan Tan beye bırakıyoruz. Şimdi konuşma sırası ona geçiyor.

Ozan Tan: “ bizim işimizin temelinde iyi ete ulaşmak var. Bütün çalışmalarımız bu yönde. Tadı kaçmamış dondurulmamış et ile üretim yapmak harika bir şey. Yakın zamanda birkaç mekan daha açmayı planlıyoruz. Fakat üretim yine tek merkezde olacak. Biz her gün saat 10’da kapımızı açıp servise başlıyoruz. Gece saat 02’ye kadar hizmet kalitemizden taviz vermiyoruz. Enköfte açılmadan biz işletmenin anayasasını yazdık. Bunu yaparken de pek çok başarılı işletmeyi inceledik. Sebep-sonuç ilişkisi bizim için önemli bir etken oldu. Hazırladığımız Anayasa’yı bütün personelimiz eksiksiz uygular ve uyar. Minimum sapmaları anında değerlendiririz. Enköfte’de sistem her zaman ön plandadır.

enkofte_etimiz2_600x400Bizim ürünlerimizi kendi yaptığımız sucuğu köftemizi güvenle yiyebilirsiniz. Hijyen bizim anayasamızın ilk maddesi.  Lezzet meraklılarına ulaşmak için en modern yolları kullanıyoruz. Sosyal medyada bunlardan birisi. İnsanlara daha kolay ulaşıp kendimizi ve ürünlerimiz anlatabiliyoruz.”

Ozan Bey sözünü bitirdikten sonra biz sorularımız yöneltiyoruz.

enkofte_kofteekmek_600x400Enköfte’de ne yenir?

Menümüzde, çorba, piyaz birkaç çeşit köfte, köfte çeşitleri içinde en keyiflisi bence maç köftesi, bunların yanında mutlaka tavsiye edeceğim, Balaban kebabı var saymaya kalkarsak ürettiğimiz ve misafirimize sunduğumuz 82 çeşit ürünümüz var.

Kaç kişi ile faaliyet gösteriyorsunuz?

Şuan 12 kişilik bir ekibimiz var. 12 işini bilen adamla hizmet veriyoruz. Personelimizi belli periyotlarda hizmet içi eğitimlere tabi tutuyoruz.

Enköfte için bir modeliniz var mı?

Sizi farklı gelebilir, ama bu işletmenin konfigürasyonu sırasında Steve Jobs’u örnek aldık. Onun yenilikçi ufku açık vizyonu bizim için örnek oldu.

enkofte_kofte_hazirlik_600x400Ürün temini konusunda yaşadığınız sıkıntı var mı?

Evet sıkıntılı olduğumuz konu Chessburger üretimde kullandığımız çedar peynirini İrlanda üzerinden ithal ediyorduk. Bu ara çeşitli sebeplerden bu kanal tıkandı. İthalat sıkıntımız çözmek için çaba sarf ediyoruz.

enkofte_icmekan_600x340Enköfte’nin klasik tarafı nedir?

Biz annenizin köftesini en kaliteli damak tadına uygun bir şekilde hijyenik olarak sunuyoruz. Bunu yanı sıra Anadolu lokantası usulü çay kahve ve su bizde de ücretsiz. Öte yandan ekmek üretimi tamamen bize ait kendi özel unumuzla ekmeğimiz kendimiz yapıyoruz. Hamburger ekmeği de buna dahil. Pişirme sırasında kömür ocakları kullanıyoruz. Bu yöntemde etin köftenin tadının bozulmamasına neden oluyor. Hem de kaliteli pişme ortaya çıkıyor.

enkofte_logo_kare_m_600x600EN KÖFTE – ERENKÖY ŞB.

Erenköy Mh. Şemsettin Günaltay Cd. No:230/A Kadıköy İstanbul
+90(216)3656383
info@enkofte.com
Facebook’ta Erenköy Şubesi

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lezzet rotası, lezzet noktaları, yemek tarifleri, profesyonel mutfak, kahvaltılıklar ve yöresel yemekler.